Çin Takvimi

Çin Takvimi

TUNG SHU-ÇİN TAKVİMİ

Hsia takvimi olarak bilinen Çin takvimi, sadece zamanı kaydetmez, aynı zamanda geleceği tahmin etmeye yarayan şaşırtıcı bir araçtır. Bu takvimin temel özelliği, zaman ile ilgili bütün bilgiler yıl, ay, gün ve saat; 5 temel element ile temsil edilir. Metal, Su, Ağaç, Ateş ve Toprak. Beş element arasındaki ilişki, kişiye geleceğini tahmin etme konusunda yardımcı olur ve bu bilgiyi kullanan kişi sansını arttırabilir veya şanssızlığını indirgeyebilir.

Bu takvim bize 5 element dengesini temel alarak neyin uygun, neyin uygun olmadığını tahmin etme imkânı verir. Bu sebeple özel gün seçimlerinde çok değerli bir rehberdir.

Tung Shu ay takvimine göre önemli aktivitelerimizi seçmek konusunda bize yardımcı olacak.

TUNG SHU NASIL KULLANILIR?

ZITLIKLAR

Kaderin 4 Sütununa göre Çin Zodyak’ındaki her burç bir diğer burç ile zıtlık içindedir. Örneğin At Burcu Fare ile Ejderha Burcu Köpek ile Tavşan Burcu Horoz ile zıtlık içerisindedir. O gün etkin olan burç ile zıtlık varsa, o gün kişisel bir etkinlik için uygun bir gün değildir. Zıtlık demek, çatışma, huzursuzluk ve kavga demektir. Bir nevi kriz halidir. Bu sebeple bu günler özel gün seçimi için uygun değildir.

ETKİLER

Seçtiğiniz günün aydan ya da günden gelen negatif etkisi olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer bir gün senenin veya ayın burcu ile zıt ise, senenin ya da ayın 3 zararlı yönü ile ilişkisi varsa ya da gündönümleri, mevsim geçişleri gibi biten veya bölünen zaman dilimleri içerisine giriyorsa burada enerjiler zayıflar. Bu günlerde önemli etkinlikler, yeni başlangıçlar yapılması tavsiye edilmez.

ETKİ 1

Senenin burcu ile zıtlık var.

Bu günde etkinlik yapmaktan kaçının, engellere yol açabilir.

ETKİ 2

Ayın burcu ile zıtlık var.

Bu günde etkinlik planlamayın, kolaylıkla işinizin bozulmasına ve engellerin çıkmasına neden olabilir.

ETKİ 3

Senenin 3 Sharıyla zıtlık var.

İlk iki zıtlık kadar tehlikeli olmasa da yine de senenin tehlikeli 3 yönünü temsil eder. Bu günlerde de özel etkinlik planlanması tavsiye edilmez.

ETKİ 4

Ayın 3 Sharıyla zıtlık var.

İlk iki zıtlık kadar tehlikeli olmasa da yine de ayın tehlikeli 3 yönünü temsil eder. Bu günler evlilik, seyahat, iş görüşmeleri, taşınmak ve tadilat için uygun değildir.

ETKİ 5

4 Değişim günü; İlkbahar Ekinoksu, Sonbahar Ekinoksu, Yaz ve Kış gündönümlerinde enerjiler zayıftır. Bu günlerde de evlilik, seyahat, iş görüşmeleri, taşınmak ve tadilat için uygun değildir.

 

ETKİ 6

4 Bitiş günü; ilkbaharın, yazın, Sonbaharın ve kışın başlangıcından 1 gün önce enerjiler çok zayıflar ve evlilik, seyahat, iş görüşmeleri, taşınmak ve tadilat için uygun değildir.

 

12 GÜN KURALI-GÜNÜN KALİTESİ

AYIN BURCUYLA AYNI OLAN İLK GÜN KURULUŞ YANİ 1. GÜNDÜR.

 1. KURULUŞ( Establish) evlilik, seyahat, yeni işe başlama, açılış günleri
 2. TAŞINMA(Removal) evlilik, seyahat, doktor ziyareti
 3. YERİNE GETİRMEK( Fulfill) Evlilik, açılış töreni, bir işi sonuçlandırmak
 4. DENGE (Balance) Tamirat işleri, evlilik, seyahat
 5. İSTİKRAR (Stability) Harekete geçmek için iyi bir gün değil, hukuksal sorunlar yaşanabilir.
 6. KONTROL (Control) Evlilik, bir, işi sonuçlandırmak, eğitim ve öğretim için uygun bir gün. Statü kazanabilirsin
 7. ZIT ( Clash) Kötü gün, hiçbir faaliyet için uygun değil.
 8. TEHLİKE (Danger) Seyahat etmek, yürüyüş yapmak, deniz yolculuğu, inşaata başlama ve taşınmak için uygun bir gün değil.
 9. BAŞARMAK (Accomplish) Her şeyin uyum içinde olduğu uğurlu bir gün. Evlilik, seyahat, sözleşme imzalamak, taşınmak, açılış töreni
 10. HASAT (Harvest) Evlilik, Bir işi sonuçlandırmak, para tahsil etmek, Açılış töreni, seyahat için iyi. İnşaata veya tadilata başlamak için iyi bir gün değil.
 11. AÇILIŞ (Opening) yaşam enerjisiyle dolu çok uğurlu bir gün. Evlilik, seyahat, taşınma, açılış töreni, ünlenme ve gelecek şansı, inşaat ya da tadilata başlamak ve hatta bir bebeğin doğum günü olarak seçilmesi için çok uygun bir gün.
 12. KAPANIŞ (Closing) uğurlu bir gün değil. İnşaata, tadilata başlamak, doktor ziyareti (özellikle göz hastalığı ) akupunktur tedavisi, evlilik günü için iyi değil. PARA BİRİKTİRMEK İÇİN İYİ BİR GÜN.

 

Paylaşmak Güzeldir.