Aylık HaberlerÇin AstrolojisiGüncel Astroloji

Metal Fare Yılının Giriş Haritası

 

Merhabalar,

Metal Fare Yılı 庚子, bugün Çin lokal saatiyle 17:05 de başladı.

Bende yılın başladığı anın haritasına göre yılın doğasına dair bazı bilgiler paylaşmak istedim.

Astrolojide başlangıç anları çok önemlidir. Nasıl başlarsa, öyle devam eder çok duyduğumuz bir sözdür.  Yılın başlangıç haritasını tıpkı bir kişinin haritası gibi inceleyerek sene hakkında öngörülerde bulunmak mümkün. 2020 Metal Fare Yılı, Ocak ayının enerjisi olan Yin Ateş, Öküz 丁丑 günü ile başladı. Ocak ayında yaşadıklarımızdan dolayı malesef Yin ateş Öküz birleşimiyle ilgili iyi bir tecrübemiz yok.

Haritayı Yin Ateş gün elementine (day master) göre okuma yapacağız. Yin Ateş mum ışığıdır. Duygusal yapısı öne çıkar. Genelde neşeli, gülmeyi eğlenmeyi seven, heyecanlı  yin ateş, duygusal tepkilerini hemen vermez, biriktirir ve bazen bu birikimler korkunç patlamalarla son bulur. Ocak ayında ateş elementi oldukça dengesizdi. Yangınlar, patlamalar, ateşlenmeler, corona virüs salgını, vb bir çok olay ateş elementinin dengesiz olmasından ve altındaki toprakta kök salamadığı için kararlı bir tavır sergileyememesinden kaynaklandı. (Kök salması için Öküz burcunun alt elementinde ateş olması lazım, halbuki Yin Metal, Yin Toprak ve Yin Su var) Yin Ateşin neşeli, hareketli, duygusal yapısı bu sene öyleymiş gibi davranılacağını ama aslında bu mutluluk halinin sadece görünüşte olacağını gösteriyor. Gök hanelerinde bulunan Yang Toprak ve Yang Metal toplumların ekonomi konularında daha tepkisel davranacağını gösteriyor. Doğal olarak ta bu durum zaman içerisinde kontrol dışı olaylara, çatışma ve isyanlara sebep olabilir. Ayrıca ay sütununda bulunan ağaçtan başka ateşin desteğinin olmaması da bu durumu gösterir. Çünkü metal ve toprak ateşe göre faydalı elementler değil.  Bu özellik senenin karakteristik yapısında olacak. Gün Sütunu yer Burcu Öküz, üstündeki Yin ateşi beslemiyor ama ay burcu Kaplan’ın alt elementleriyle birebir eşleşiyor. Bu eşleşmeler ekonomi, çalışma koşulları ve rekabet üzerine gizli birlikteliklerin olacağını gösteriyor. Ağaç, Gün elementi yin ateşe göre kaynak demektir. Az da olsa buradan ateşe bir destek geliyor. Zaman içerisinde Öküz-Kaplan birlikteliği arka planda gerçekleşen yeni oluşumlar ile ateşin gücünü arttırma çabalarını gösterebilir. Ama Toprak elementinin (ateşe göre yetenek, zekâ, dışa dönük çabalarımız) güçlü olması toplumsal başkaldırılarla bu yeni oluşumlara karşı çıkılabilir. Senenin Burcu Fare (su) Gün elementine göre yasalar, kanunlar, yönetimsel, hukuksal konuların Kaplan-Öküz gizli birleşimi ile destekleneceğini gösteriyor. Saat sütunundaki Horoz (metal) Yin Ateşe göre para enerjisi ve faydalı element değil. Sene sütununda gök hanesinde de bulunması ve altındaki suyu beslemesi para/ekonomi konusunda kontrollü olmak gerektiğini hatırlatıyor. Games Of Thrones’ un ünlü cümlesindeki gibi  “winter is coming” , uzun bir kış bizi bekliyor.  Çünkü metal (ekonomi ve parasal konular) suyu (güç, kanunlar, yasalar) besliyor. Bu sene yeni yasalar, yönetimsel değişiklikler üzerine büyük harcamalar yapılabilir.

Kısacası Metal Fare Yılı tuzakları görenler için bir fırsat haline dönüşebilir ama önce fırsatları görmek, aklını iyi kontrol etmek, zihnini açık tutmak, suyun verdiği his korkudan uzaklaşıp içindeki bilgiye yönelmekten geçiyor.

Ne yapacağını bilirsen farklı hissedersin.

Herkese iyi seneler.

Comments are closed.