Ekim KÖPEK Ayı

Ekim KÖPEK Ayı

Ekim KÖPEK Ayı 700 500 Aysun Sezgin

Çin Takvimi ( ya da diğer bir deyişle çiftçi takvimi ) elementler takvimi olup, bizim Maarif Takvimimize çok benzer. İçinde bulunduğumuz zamanı (sene, ay, gün, saat) mevsimler, 5 elementin ( ağaç-ateş-toprak-metal-su ) yin ve yang halleri ve bu beş elementin birbirleri arasındaki etkileşimleri üzerinden değerlendirir.
Çin takvimi 24 parçaya bölünmüştür. 15 er günlük her bir parça, bu dönemin mevsimsel karakterini temsil eder ve değişik isimlerle anılırlar. İlkbaharın başlaması, büyük soğuklar, hafif soğuk, kış gündönümü gibi. Aslında bu takvim bize doğanın düzenini anlatır. Şu anda ne yaşanıyorsa yine yaşanacaktır.
8 Ekim-23 Ekim arasındaki dönem ‘‘soğuk çiğ’’ ve 23 Ekim-8 Kasım arası ‘’ayaz iniyor’’ olarak adlandırılmıştır. Bu dönem havanın soğumaya başladığı, hasat dönemidir. Geleneksel olarak atalara saygı gösterilir. 23 Ekimden sonra ise havalar iyice soğumaya, kırağı düşmeye başlar.
8 Ekim’den itibaren Çin Takvimine göre Köpek ayına giriyoruz. Köpek burcunun mevsimi Sonbahar sonu, elementi toprak, yönü Kuzeybatı dır. Köpeğin, batı astrolojisindeki dengi Terazi burcudur. 2015 senesi Köpek ayı iki karakterle tanımlanır. Köpek (toprak) üzerinde Ateş. 5 elementin birbirleri ile ilişkisine göre ateş toprağı besler/üretir. Bu iki element arasında uyum vardır. Yang Ateşin güneş gibi herkesi kucaklayan pozitif bir yapısı vardır. Yang toprak ise sağlamcıdır. Ayaklarımız yere basmak isteyecek bu ay.

Tüm toprak burçları – Öküz-Ejderha-Keçi-Köpek her biri bir elementin doğada bitişini temsil ederler. Doğada bitiş, elementin ölmesi yani mezara girmesi demektir. Bu anlamda Köpek, ateş elementinin mezarıdır. Ekim ve Kasım ayları gökten alacağımız ateş etkisiyle bu eksikliği hissetmeyeceğiz, ama Ekim ayından sonra, ateş elementi Şubat ayında yeniden doğana kadar etkisini yitirecek. Ateş iyi elementlerinizden biriyse bu süre esnasında bu elementi temsil eden şeyleri daha fazla uygulamanız, bu eksikliği gidermeniz lazım. Kırmızı renk, sıcak ortamlar, acı gıdalar, mum, şömine, eğlenceli ortamlar, gülmek hepsi ateş elementini temsil eder. Bu yazıyı okuduktan sonra ana sayfaya giderek, BaZi hesaplayıcı vasıtasıyla kendi doğum haritanızı çıkarabilirsiniz. Eğer siz de kış aylarında doğmuş bir yang/yin ateşseniz, (doğduğunuz gün elementiniz) muhtemelen ateş elementiniz zayıf olacağı için yukarıda yazdıklarımı bu aydan itibaren kış mevsimi boyunca uygulamanız, sıcak/soğuk dengenizi kurmanız gerekecektir.

Çin Zodyak’ında her burcun ayrı bir özelliği var, ama Köpek burçları diğer burçlardan ayrıcalıklı olmayı hak ediyor. Öncelikle Köpekler toprak elementi ile ilişkilidir. Çin Geleneksel kutlamalardan belki hatırlarsınız, mutlaka bir Köpek ve Ejderha figürü bulunur. Bunun sebebi bu iki burcun birbirine zıt ama benzer özelliklere sahip olmasıdır. Köpekler, Çin Astrolojisinde yeryüzünün kapısını temsil ederler. Ejderhalar ise gökyüzünün kapısını temsil ederler, dolayısıyla algıları, enerjileri diğer burçlardan daha farklıdır. Köpekler çok kuvvetli toprak enerjisini temsil ederler. Karanlık bir yanları mutlaka vardır. Önsezileri çok kuvvetlidir.

Köpekler, Ejderhalar ile zıtlık yaşarlar, bu sebeple ay boyunca Ejderha burçları mücadele ve hareket içerisinde olacaklar. Ejderhaların yaşadıkları zıtlık, sadece Ejderha senesinde doğanları değil, Ejderha ayı, günü ve hatta saatinde doğanları da etkileyecektir. Zıt dönemleri engelleyemeyiz, sadece haritasında Ejderha burcu olanlara fazla risk almamalarını, hayatlarında olumlu bir değişiklik yapmaya çalışmalarını ve olayların üstüne gitmeden akışa bırakarak enerjileri değişmesini beklemelerini önerebilirim.

Köpek-Öküz ve Keçi burçları bir araya geldiklerinde dikkat edilmesi gereken bir konuda toprak cezası (earth penalty ) olmalı. Özellikle doğum haritalarında senede, ayda, günde ya da saatte, Keçi-Öküz-Köpek burçları bulunanlar için bu ay dağ sporları yapmak, dağlık ya da geniş toprak arazilerde etkinliklerde bulunmak, hızlı araba kullanmak çok iyi fikir değil. Bu kişilerin ayrıca sağlıklarına daha dikkat etmeleri gerekir. Ani rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Köpeklerin sırdaşı Tavşanlar bu ayın şanslı burcu. Tavşanlar 2015 keçi senesiyle de uyumlular, Ekim ayı boyunca da olumlu şansları devam ediyor.

Bu ayın dost burçları (ruh ikizleri) Kaplan ve At burçları. Bir aradayken Kaplan-At-Köpek ateş uyumu oluşturuyor. At ve Kaplan burçlarının haritasında bu ay ateş uyumu var. Uyum olumsuz bir şey değildir ancak favori elementiniz değilse fazla ateş elementi, sinirlerin kontrolden çıkmasına, tansiyonun artmasına, kalp sorunlarına ve ateşlenmelere, sebep olabilir.

Çin Astrolojisine göre Köpek ve Ejderha dönemlerinde yardımcı melekler gelmiyor, bu sebeple aydan gelen koruyucu melek desteği olmayacak.

4 Şubat sonrası 1934-1946-1958-1970-1982-1994-2006 senelerinden birinde doğduysanız Çin Astrolojisine göre KÖPEK burcusunuz.
8-9 Ekim – 7,8 Kasım arasında doğduysanız ay sütununuz KÖPEK burcudur.
19-21.00 saatleri arasında doğduysanız saat sütununuz KÖPEK burcudur.

4 Sütunlu Kader Analizinizi yaptırın, 5 elemente göre zayıf ve kuvvetli taraflarınızı, şans dönemlerinizi, kaderinizin size nasıl bir yol çizdiğini öğrenin.
Danışmanlık seçenekleri için tıklayın

Feng Shui enerjileri her yıl olduğu gibi, her ay da değişim gösteriyor. Buna göre Güneydoğu yönünde bu ay önlem almamız gerekiyor. Bu yön evlerinizde veya ofislerinizde hangi odaya denk geliyor? Eğer yatak odası, giriş, oturma odası ya da mutfak gibi sürekli kullandığınız veya uyuduğunuz oda Güneydoğu yönünde ise mutlaka metal rüzgâr çanı asmanızı öneririm.
Senenin en bereketli yönü olan Kuzey yönünde ise bu ay hastalıklara neden olan 2 yıldızı etkili olacak ve bereket yıldızının etkisini zayıflatacak. Evde hasta ya da yaşlı kişiler varsa, özellikle orta yaş üzeri bayanları daha fazla etkileyebilir. Geleneksel olarak 6 para asılır, ancak su&tuz&6metal para uygulamasını da yapabilirsiniz. Batı yönünde bu ay bereket yıldızı var. Bu yön senelik 5 (kaza ve talihsiz olaylara neden olur) yıldızının etkisini de arttırabileceği gibi, ön cephesi Batı yönüne bakan binalar için emlak şansı da getirebilir. Doğu yönünde ise eğitim için çok ideal bir yıldız birleşimi olacak. Çocuklarınızın ders çalışırken doğu yönündeki odayı kullanması, ya da bu yöne yüzünü vererek çalışması/oturması olumludur. Güneybatı yönü ise bu ayın en bereketli yönü olacak. Kırmızı obje, hareketli objeler, bitkiler koymak uygun olacaktır.

 

 

Unutmayın herkes Feng Shui öğrenebilir ve uygulayabilir. Mekânlarınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hayatınızda büyük gelişmeler yaşayabilirsiniz. Benden düzenli mail almak ve güncel feng shui/astroloji/etkinlik haberlerinin mail kutunuza gelmesini isterseniz E-BULTENE ABONE OLABİLİRSİNİZ

Sağlıklı ve bol kazanç dolu bir ay dilerim.

 

Aysun Sezgin

Feng Shui & Çin Astrolojisi Danışmanı