ARALIK-FARE AYI- ENERJİLERİ

ARALIK-FARE AYI- ENERJİLERİ

ARALIK-FARE AYI- ENERJİLERİ 700 500 tca

Çin Takvimi ( ya da diğer bir deyişle çiftçi takvimi ) elementler takvimi olup, bizim Maarif Takvimimize çok benzer. İçinde bulunduğumuz zamanı, (sene, ay, gün, saat) mevsimler, 5 elementin ( ağaç-ateş-toprak-metal-su ) yin ve yang halleri ve bu beş elementin birbirleri arasındaki etkileşimleri üzerinden değerlendirir.

7 ARALIK ‘da Çin takvimine göre FARE ayına giriyoruz.
Çin Astrolojisinde Fare, su elementini temsil eder. Evrende Su elementi; Ağustos ayında ( Maymun ) doğar, Aralık ayında ( Fare ) en güçlü haline ulaşır ve Nisan ayında ( Ejderha ) toprağa girer. Bu durumda su elementinin en kuvvetli olduğu mevsim kış mevsimidir. Aralık ayı ise su enerjisinin en kuvvetli olduğu aydır.
Su elementi sadece kış mevsimini temsil etmiyor. Ayrıca duygu olarak korku, renk olarak siyah, tat olarak tuzlu, yön olarak Kuzey, vücudumuzda böbreklerimizi, uçan yıldızlardan 1 ‘i ve gezegenlerden Merkür’ü temsil ediyor.

Çin takviminde 2015 Aralık ayı iki elementle temsil ediliyor. FARE (yang su) üzerinde Yang Toprak. Elementlerin birbiriyle ilişkisine göre toprak, suyu kontrol eder. Aralarında çatışma ilişkisi vardır. Dolayısıyla bu ay toprak ve su birbiriyle çatışma halinde olacak. Elementler böyle çatışma halinde iken bazı doğa olaylarını tetikleyebilir. Örneğin aşırı yağış, toprak kaymalarına ve sel felaketine sebep olabilir. Kış mevsiminde toprak zayıf ve ateşten yoksun olduğu için toprak hareketleri ve göçükler özellikle geniş toprak alanlarda risk teşkil ediyor. Ayrıca denizde deprem ve devamında tsunami tehlikesi açık denizlere kıyısı olan şehirleri etkileyebilir.

Çin Takvimi 60 günlük, 60 aylık ve 60 senelik döngüler içerisinde değişim gösterir. Bundan 60 ay, yani 5 sene önce, 2010 senesi Aralık ayı yine bir Yang Toprak FARE ayı idi ve 18 Aralık 2010’da Arap Baharı diye adlandırılan ve ilk olarak Tunus’ta başlayan ve daha sonra bir domino etkisi göstererek Orta doğu ve Kuzey Afrika’nın tamamına yayılan Arap hareketleri, Mısır’da 30 yıllık diktatör Hüsnü Mübarek’in, Libya’da 42 yıllık diktatör Muammer Kaddafi’nin devrilmesiyle sonuçlanmıştı. Tarih tekerrürden ibarettir, bu sebeple benzer enerjiler, benzer olaylara sebep olabilir. 2015 Aralığında yine Orta doğu’da toplumsal bir karmaşa yaşanabilir. Çünkü Keçinin toprak elementi olması ve geniş çöl topraklarını temsil etmesi, Aralık ayında toprağın zayıf olması, su ile çatışma halinde olması toprak ile ilgili konularda (emlak, arazi, ) toplumsal ayaklanmaları tetikleyebilir. Bu çatışmalar geniş toprak alanlarda özellikle Orta doğu da gerçekleşebilir. Ayrıca 5 yıldızının bu ay Kuzeybatıda olması sebebi ile coğrafi olarak Kuzeybatıya düşen bölgeler de toplumsal çatışmalardan ya da doğal afetlerden etkilenebilir. Güneydoğuda ise ‘’boğa güreşi’’ tabir edilen enerji (2-3) kavga ve çatışmaları tetikleyebilir. 2010 senesinde tartışmalara sebep olan 3 yıldızı Güneyde idi ve Aralık ayında yanına olumsuz olaylara sebep olan 5 gelmişti. 2015 de 3 tartışma yıldızı merkezde. Bu sebeple merkezi alanlar, ismi ‘orta’ ile başlayan yerleşmeler ve meydanlar çatışmadan etkilenebilirler.

Fare Burcunun batı astrolojisinde dengi Yay burcuyla başlar, Oğlak burcuyla biter. Farenin temsil ettiği su, YANG SU 壬 kalitesini taşır. Okyanusu temsil eder. Fare, Çin Zodyak’ının ilk burcudur. Yönü Kuzey, zıt burcu AT, uyumlu burçları Öküz, Ejderha ve Maymun dur.

Aralık ayında Maymun senesine biraz daha yaklaşacağız. Bu ay yaşanacaklar bize 2016 senesi hakkında fikir verecek. Çünkü Maymun, Fare ile uyuma giriyor ve yeni senenin etkilerini Aralık tan itibaren hissetmeye başlıyoruz. Farenin Maymunla ve Ejderha ile oluşturduğu 3’lü su uyumu sizi nasıl etkileyecek? Takibe alın.

Su ve toprağın çatışmasının sağlığımız üzerinde de olumsuz etkileri olabilir. Çin tıbbında her organımız bir diğerini kontrol ederek doğru işlemelerini sağlar. Su elementi; böbrekler, üreme organları, ümmin sistemi, ayaklar ve kulakları temsil eder. Toprak elementi ise mide, pankreas, kas ve hücreleri. Su, ateşi kontrol eder, yani vücudumuzda kalp ve beyin gibi ateşi temsil eden organlarımızı, suyu temsil eden böbrek kontrol ederek düzgün çalışmasını sağlar. Örneğin böbreklerimizi üşüttüğümüzde karnımıza ya da ayaklarımıza sıcak su torbaları koyarız. Bu ay su enerjisi kuvvetli olacak. Doğum haritalarında su ve ağaç elementleri kuvvetli olanlar, kalp, tansiyon, kanla ilgili sağlık sorunları ya da mide sorunları yaşayabilirler. Zayıf olanlar ise daha şanslılar çünkü 2015 senesi boyunca eksik olan su elementi şimdi sahnede ve bu kişiler kendilerini daha iyi hissedecekler. Toprak elementi zayıf olanlar ise kuvvetli suyu kontrol edemedikleri için mide ile ilgili sorunlar, halsizlik, yorgunluk hissedebilirler.

Bu ay, Keçi, Tavşan ve Domuz burçları için havada aşk kokusu var. Romantik burçları Fare sayesinde karşı cinse daha çekici görünecekler. Partner arayanlar paralı biriyle karşılaşabilirler. Çünkü Fare kuvvetli su elementidir ve üstteki toprağa göre su elementi parayı temsil ediyor. Romantizm, aşk ve çekicilik adına bu burçların sahipleri bu ay çok daha avantajlı olacaklar.

Fareler, Öküz burçlarıyla dost burçlar. Öküz burçları bu ay uyumlu bir ay geçirecekler. 2015 senesinin zıtlığı bu ay etkili olmayacak. Bu ayın birinci şanslı burcu Öküz burçları olacak.

Çin Astrolojisinde Maymun-Fare-Ejderha burçları bir aradayken su uyumu gerçekleşir. Bu ay Fare ayı, Ay boyunca Maymun ve Ejderha günlerinde evrende su uyumu olacak. Ayrıca kapıda Maymun senesi var, bu enerji ile su uyumu daha güçleniyor. 26.12.2004 senesinde yaşanan Tsunami, Maymun senesi, Fare ayı ve Ejderha saatinde gerçekleşmişti. Doğum haritasında Maymun veya Ejderha olanlar, ya da her ikisini de haritasında barındıranlar bu ay su uyumunu yakalıyor. Eğer su iyi elementleri ise bu uyumun keyfini çıkartabilirler.

Eğer Yin Ağaç gününde veya senesinde, ya da Yin Toprak günü ya da senesinde doğduysanız, Fare sizin için koruyucu melek anlamına geliyor. Bu kişiler Aralık ayı boyunca başları sıkıştığı zaman onlara yardım edecek insanlar karşılarına çıkacak. Evrenden destek alacaklar.

Ağaç gününde doğanlar için ( yin ağaç-yang ağaç ) bu ay para şansı var. Tabi Su (FARE) favori elementleri ise bu finansal kazanç anlamına gelir. Fare burcuyla uyumlu olmayanlar bu ay paranızı harcarken kontrollü olmanız gerekir.

Fareler, At burçlarıyla zıtlık yaşarlar. Bu sebeple ay boyunca At burçları mücadele ve hareket içerisinde olacaklar. Atların yaşadıkları zıtlık, sadece At senesinde doğanları değil, At ayı, günü ve hatta saatinde doğanları da etkileyecektir. Zıt dönemleri engelleyemeyiz, sadece haritasında At burcu olanlara fazla risk almamalarını, hayatlarında olumlu bir değişiklik yapmaya çalışmalarını ve olayların üstüne gitmeden akışa bırakarak enerjilerin değişmesini beklemelerini önerebilirim. Değişim yaşamak ve değişimlere açık olmak negatif enerjiyi hafifletecektir.

4 Şubat sonrası 1936-1948-1960-1972-1984-1996-2008 senelerinden birinde doğduysanız Çin Astrolojisine göre FARE burcusunuz.
7,8 Aralık – 5,6 Ocak arasında doğduysanız ay sütununuz FARE burcudur.
23-01.00 saatleri arasında doğduysanız saat sütununuz FARE burcudur.

Doğum haritanızı www.aysunsezgin.com dan Ana Sayfa – BaZı Hesaplayıcıdan doğum tarihi bilgilerinizi girerek öğrenebilirsiniz.

4 sütunlu Kader Analizinizi yaptırın, 5 elemente göre zayıf ve kuvvetli taraflarınızı, şans dönemlerinizi, kaderinizin size nasıl bir yol çizdiğini öğrenin.
Danışmanlık seçenekleri için tıklayın

Feng Shui enerjileri her yıl olduğu gibi, her ay da değişim gösteriyor. Buna göre Aralık ayında mekânlarımızın merkezinde tartışma ve skandallardan korunmak için kırmızı bir obje koymanız gerekiyor. Batı ve Kuzeybatı yönlerinde önlem almamız gerekir. Güneydoğu yönün evde yaşayan kadınların anlaşmazlık yaşamasına sebep olabilir. Hukuksal sorunlar ve solunum problemleri Kuzeydoğudan hayatımızı etkileyebilir. Doğu yönü bu olumlu enerjisini zayıflatıyor. Kuzey, Güneybatı ve hatta Güney yönünden bereket yıldızları parlayacak.

 

Herkes Feng Shui öğrenebilir ve uygulayabilir. Mekânlarınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hayatınızda büyük gelişmeler yaşayabilirsiniz.

Sağlıklı ve bol kazanç dolu bir ay dilerim.

Aysun Sezgin
Feng Shui & Çin Astrolojisi Danışmanı