Aylık HaberlerÇin AstrolojisiFAYDALI BİLGİLER

Çin Astrolojisi Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz

Eski bir Çin atasözü şöyle der; İlk kader gelir, sonra şans ve üçüncü sırada Feng Shui vardır. Onlar yaşam yolculuğumuz esnasında kaderimiz ve şans döngülerimiz tarafından büyük ölçüde etkilendiğimize inanırlar.

Çin Astrolojisinde zaman iki ayrı değer ile tanımlanır. Sene, ay, gün ve hatta saatin enerji kalitesi iki ayrı değerden oluşur. Herkesin doğum senesi, ayı, günü ve saatine göre tanımlanan bir doğum haritası vardır. Herhangi bir anın tanımını yaptığımızda karşımıza 4 sütun, 8 karakterden oluşan bir elementler tablosu ortaya çıkacaktır. Bu tabloya KADERİN DÖRT SÜTUNU ya da BaZi Haritası diyebiliriz.

BaZi tablosu kişilerin doğum anının Çin takvimine uyarlanmasıyla ortaya çıkan 4 Sütundan oluşur. Kişinin doğum tarihi bilgisine göre (Sene, Ay, Gün, Saat)  yaptığımız bu uyarlamada karşımıza elementler kompozisyonu çıkar.  Çinliler bu kompozisyona Kader diyorlar ve kişilerin hayatı ile ilgili öngörülerde bulunmak için kullanıyorlar.

Birçok insan mevsim değiştiğinde hayatında da bazı değişimler yaşadığının farkına varıyor ve bununla nasıl baş edeceğini bilmiyor olabilir. Oysa bir kere 5 elementi ve birbirleri arasındaki etkileri anlarsa, evrenin nasıl işlediğine dair ne kadar farkındalık geliştirirse hayatına gelecek, olumlu veya olumsuz olayların önceden farkına vararak önlem alabilecek, enerjisini dağıtmayacak ve daha başarılı olacaktır.

Doğum tarihimiz bizim bilgi bankamızdır. Hayatımıza dair her şeyin anahtarıdır. Hayatımızın tüm gizemlerini bize açıklayan eşsiz bir belgedir. Çinlilerin inanışına göre 5 element ve bu elementlerin birbirleri arasında üreten, zayıflatan, yok eden ilişkileri vardır. Çin Astrolojisinde kişiye özel tüm tahminler 5 elementin birbiri ile ilişkisinden yola çıkılarak yapılır.

 

5 element teorisi Çin kültüründeki her şeyin temelini oluşturur. Feng Shui, I ching, Çin tıbbı ve 4 Sütun (BaZı) gibi birçok alanda 5 element teorisi esas alınır. Bu elementler mevsim döngüsüne göre; ağaç, ateş, toprak, metal, su dur. Her elementin ayrı bir chi (enerji) tipi vardır. Bunların arasındaki akış doğadaki, çevremizdeki, evlerimizdeki ve hatta vücudumuzdaki dengeyi belirler. Bu akış üreten dengede olabileceği gibi yıkıcı veya zayıflatıcı dengede de olabilir. Ana fikir ihtiyaç duyduğumuz elementin eksik olması ya da ihtiyaç duymadığımız elementin çok fazla olması halinde dengeden çıkarız. Hangi element dengeden çıkıyorsa o elementin temsil ettiği sorunlar / olaylar yaşarız.

5 element teorisi Çin bitkisel tıbbı ve akupunkturda da binlerce yıldır uygulanmaktadır. Etkinliği şimdi Batılı tıp uzmanları tarafından araştırılmaktadır.Örneğin yaz mevsiminde ama su gününde doğan bir kişide potansiyel olarak böbrek (su elementi)  fonksiyonları zayıf olabilir ve kalbi (ateş elementi) kontrol altında tutamaz. Sonuç olarak bu kişi ateş dengesizliği ve ateş elementi ile ilgili sağlık sorunları yaşayabilir. ( düzensiz kalp atışı veya yüksek tansiyon gibi) Bu kişi özellikle yaz aylarında su elementini destekleyen seçimlerle dengede kalabilir. Örneğin serin yerleri, tercih eder, bol sıvı tüketir, kendini sakin ve dingin tutmayı başarırsa ateş dengesizliğini minimumda yaşayacaktır.

Doğadaki 5 element birbirleri ile çeşitli şekillerde etkileşimde bulunurlar.

Üreten elementler birbirini besler ve bir diğerini oluştururlar. Ateş, toprağı oluşturur. Topraktan metal oluşur, metal eridiğinde su gibi akışkan olur. Su ağacı besler ve ağaç ateşi güçlendirir.

Kontrol eden/Baskılayan elementler arası bir ters denge söz konusudur. Örneğin su ateşi söndürür, ateş metali eritir, metal ağacı keser, Ağaç toprağın gücünü azaltır ve toprak ise içine suyu çeker.

Zayıflatan döngüde ise her elementin bir önceki elementi üretirken zayıfladığını bize anlatır. Örneğin toprak metali üretir ama bu esnada gücü azalır, ağaç ateşi güçlendirirken ağaç özelliğini kaybeder.

BaZi Haritası, 4 sütunun içindeki elementlerin birbirleri ile etkileşimleri sonucu ortaya çıkan potansiyelleri gösterir. 4 Sütunda kişiye özel tüm tahminler 5 elementin birbiri ile ilişkisinden yola çıkılarak yapılır.

Doğduğumuz günün göksel elementi KİŞİSEL elementimizdir ve haritamızda DOST ve RAKİPLERİ simgeler.

Ürettiğimiz element BECERİ-YETENEK elementimizdir.

Kontrol ettiğimiz element PARA elementimizdir.

Bizi kontrol eden element GÜÇ elementimizdir.

Bizi üreten element KAYNAK elementimizdir.

Çin Astrolojisi doğum tarihimiz üzerinden hayatımıza dair birçok bilgi verir. Doğum senesi, ayı, günü ve hatta saati kişilik özelliklerimizi, kişisel elementimizi, iyi şans dönemlerimizi, romantik dönemlerimizi, evlilik dönemlerimizi, zayıf ve güçlü yanlarımızı, Hayatın 5 faktörü, kaynak, performans, para, güç ve kendimizle olan ilişkileri belirler. Hangi dallarda kariyer yapabiliriz, hangi dönemlerde sağlığımıza daha dikkat etmeliyiz, hangi dönemlerde risk almamalıyız, bedenimizdeki hassas bölümler, ailemiz ve eşimizle ilişkilerimiz.

Her şeyde olduğu gibi burada da amaç dengeyi sağlamaktır. Bir element dengeden çıktığında kendimizi iyi hissetmeyiz ya da talihsiz olaylarla karşılaşabiliriz.

Çin Astrolojisi, kendimizi dengede tutmayı amaçlar. Kader şansımızı değiştiremez ama bizim için iyi olan elementleri, renkleri, beslenme şeklini belirleyerek, ihtiyacımız olan ortamları oluşturmamıza, böylelikle kendimizi dengede tutarak olumsuz dönemleri daha az zarar görerek atlatmamıza yardımcı olur.

ÇİN BURCUNUZU ÖĞRENİN

Çin’de Güneş takvimi kullanılır. 4 Şubat öncesi doğanların bir önceki seneyi temel almaları gerekir.

 

 

 

 

Leave a reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir